Peter Semenov m. flere (, Moskva)
Fem russiske vodkabægre af sølv, graveret og drevet med ornamentik, med indvendig forgyldning, bl.a. bæger delvis forgyldt, graveret med regenceornamentik, Peter Semenov, guardein Kusma Grigoriev (1741–1749), Moskva bymærke 17??. Moskva 18. årh. Vægt 203 g. H. 3,5–4,3. Diam. 6–6,5. (5).
Proveniens: Den danske gesandt og generalkonsul Hans Poul Hoffmeyer (f. Kauslunde 1893, d. Hamborg 1962). Legationssekretær i Wien, Berlin, Moskva og Warszawa i 1920'erne, senere legationsråd i Berlin og Paris, Tyrkiet, Israel og Grækenland samt endelig generalkonsul i Hamborg fra 1954. Hoffmeyers samlerinteresse var stor, og han erhvervede sølv i alle byer, hvor han var udstationeret. Herefter dennes efterkommere til idag.
Mindre ridser og mærker. Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Større og mindre indtryk.
Russisk tema, 7. december 2020
17 bud