1509/548
Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
“PK-101”. Lysestage af matforkromet stål, arme i spiral til 33 lys. Formgivet 1956. Udført 1970erne hos E. Kold Christensen. Præget mærke i stål “Denmark”. H. 113. Diam. 35.
Mangler en lysarm nederst på stagen. Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 24. februar 2015
Vurdering
Hammerslag
25 bud