12003/​55

Francisque Poulbot (f. Saint-Denis 1879, d. Paris 1946)

Fransk propaganda plakat. Sign. Poulbot, 1916. Litografisk tryk i farver opklæbet på lærred. 116×78. Uindrammet.

Proveniens: Hans Bendix' samling.

Huller i hjørnerne og rifter langs plakatens fire sider. Før opklæbning på lærred har plakaten haft såvel vertikale som horisontale folder, der stadig kan anes.

Kunst, antikviteter & design, 16. januar 2020

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag