Frans Schwartz (f. København 1850, d. sst. 1917)
Ældre skægget mand med brun kutte og hvid kalot. Brystbillede i profil fra venstre side. Usigneret. Kul på papir. Lysmål 41×36.
Proveniens: Kunstnerens dødsboauktion Charlottenborg 1917 nr. 207.
Undersøgt i ramme. Papiret er let gulnet.
Kunst på papir, 7. august 2023