2221/504
Gerda Wegener (f. Hammelev 1886, d. Frederiksberg 1940)
Erotisk scene ved Cupid og Sphinx-statuen ved Versailles. Sign. Gerda Wegener, 1916. Tuschpen, akvarel og gouache på papir. Lysmål 37,4×55.
Undersøgt i ramme. Papiret er naturligt gulnet.
Moderne kunst og design, 24. maj 2022
Vurdering
Hammerslag