Edward Mills (, akt. 1882 - 1918.)
En bazar i Aswan, Egypten. Usigneret, betegnet på bagsiden Edward Mills. original sketch - Assouan - 1889. Olie på plade. 20×32.
Lignende maleri på Russell-Cotes Art Gallery & Museum, England.
Afskalninger. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier og møbler, 27. februar 2017