912/​181

Wilhelm Marstrand (f. København 1810, d. sst. 1873)

“Fra Venedig. Aften”. Livlig trafik på Canal Grande efter solnedgang. Usigneret. Olie på lærred. 29×54.

Udstillet: Charlottenborg, “Kunstforeningens Marstrand Udstilling”, 1898, nr. 322 med titlen “Aftenstudie fra Venedig. Udsigt mod Kirken St. Maria della salute og Dogepaladset”, tilhørende postekspedient Just Wilde.

Litteratur: “Kunst i Privateje, 1945, bd. II, afbildet og omtalt s. 136 og 137: ”Den lille fine Aftenskitse fra Venedig viser Marstrand fra hans mere lyriske Side. Den blide Aftenstemning over Lagunen er smukt givet, og Gondolerne tegner deres mørke Silhuetter med megen Virkning mod dette rødmende Sammenspil af Luft og Vand".

I udstillingskataloget “Wilhelm Marstrand. Den store fortæller”, 2020, s. 162 er maleriet afbildet og omtalt af Anne-Mette Villumsen i artiklen “Fra Italien med kærlighed”. Hun skriver bl.a.: “Marstrand havde muligvis også tænkt sig at lave et dørstykke med motiv fra Venedig, for han lavede ligeledes et langstrakt motiv i tværformat med vue ud over byen fra lagunen. Her valgte han strategisk at placere hele tre kendte bygningsværker fra Venedig: fra højre Dogepaladset med Markuskirkens kampanile, Santa Maria della Salute i midten, og til venstre San Giorgio Maggiore-kirken. På vandet ses både gondoler og flermastede skibe”.

Anne-Mette Villumsen drager et dørstykke af P. C. Skovgaard (1817–1875) ind i beskrivelsen og skriver videre: “I lighed med Skovgaards dørstykke (ligeledes afb. s. 162) fungerer de forkortede gondoler på vandet som markører, der skaber dybde i billedrummet, men de er også med til tydeligt at stedfæste motivet til Venedig”.

Proveniens: Postekspedient Just Wilde (1898). Fru Ida Parnow (1945).

Malerier og tegninger, 6. marts 2023

Vur­dering

80.000–100.000 DKK

Hammerslag

70.000 DKK