2132/9
To hovedvandsæg af sølv, indvendigt forgyldte, heraf det ene hjerteformet med graveret bladornamentik, låg med gennembrudt krone, side punslet “Karen Peiters Datter”, utydeligt mestermærke; det andet ligeknækket, låg med gennembrudt krone, mester Lars Nielsen Møller, København 1747–1787. Vægt i alt 59 g. H. 6,2 cm. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. LNM æg med let bulet fodkant.
Ældre malerier, møbler og varia, 9. august 2021
Vurdering
Hammerslag