2132/​9

To hovedvandsæg af sølv, indvendigt forgyldte, heraf det ene hjerteformet med graveret bladornamentik, låg med gennembrudt krone, side punslet “Karen Peiters Datter”, utydeligt mestermærke; det andet ligeknækket, låg med gennembrudt krone, mester Lars Nielsen Møller, København 1747–1787. Vægt i alt 59 g. H. 6,2 cm. (2)

Fremstår med alders- og brugsslitage. LNM æg med let bulet fodkant.

Ældre malerier, møbler og varia, 9. august 2021

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

2.500 DKK

(Autobud) 2.500 DKK
2.400 DKK
2.300 DKK
(Autobud) 2.200 DKK
2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK