2148/​144

Kinesisk penselvasker af porcelæn, dekoreret med krakeléglasur, sen Qing ca. 1900. H. 2,5. cm L/B. 10 cm. Stand af træ medfølger.

Fremstår med alders- og brugsslitage med mindre overfladeridser samt brændingsfejl. Mindre stødmærke på yderside.

Ældre malerier, møbler og varia, 29. november 2021

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

72 bud

(Autobud) 55.000 DKK
55.000 DKK
(Autobud) 50.000 DKK
50.000 DKK
(Autobud) 48.000 DKK
46.000 DKK
44.000 DKK
42.000 DKK
40.000 DKK
38.000 DKK
36.000 DKK
34.000 DKK
32.000 DKK
(Autobud) 30.000 DKK
29.000 DKK
28.000 DKK
27.000 DKK
(Autobud) 26.000 DKK
25.000 DKK
(Autobud) 24.000 DKK
23.000 DKK
(Autobud) 22.000 DKK
21.000 DKK
(Autobud) 20.000 DKK
19.500 DKK
(Autobud) 19.000 DKK
18.500 DKK
(Autobud) 18.000 DKK
17.500 DKK
(Autobud) 17.000 DKK
16.500 DKK
16.000 DKK
15.500 DKK
(Autobud) 15.000 DKK
15.000 DKK
(Autobud) 14.500 DKK
14.000 DKK
13.500 DKK
13.000 DKK
12.500 DKK
12.000 DKK
11.500 DKK
11.000 DKK
10.500 DKK
(Autobud) 10.000 DKK
9.500 DKK
9.000 DKK
8.500 DKK
(Autobud) 8.000 DKK
8.000 DKK
(Autobud) 7.500 DKK
7.000 DKK
(Autobud) 6.500 DKK
6.000 DKK
(Autobud) 5.500 DKK
5.000 DKK
(Autobud) 4.800 DKK
4.600 DKK
4.400 DKK
4.200 DKK
(Autobud) 4.000 DKK
4.000 DKK
(Autobud) 3.600 DKK
3.400 DKK
(Autobud) 1.350 DKK
1.300 DKK
(Autobud) 1.250 DKK
1.200 DKK
(Autobud) 1.150 DKK
1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK