2148/144
Kinesisk penselvasker af porcelæn, dekoreret med krakeléglasur, sen Qing ca. 1900. H. 2,5. cm L/B. 10 cm. Stand af træ medfølger.
Fremstår med alders- og brugsslitage med mindre overfladeridser samt brændingsfejl. Mindre stødmærke på yderside.
Ældre malerier, møbler og varia, 29. november 2021
Vurdering
Hammerslag
72 bud