1626/520
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
Rektangulært sofabord af massiv eg med vendbar plade. Udført hos snedkermester Johannes Hansen. H. 48. L. 210. B. 68.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Ben og bordplade med tørrevner.
Moderne kunst og design, 28. juni 2016
Vurdering
Hammerslag