Pierre Mignard, efter, 20. årh.
Portræt af Françoise-Marguerite, grevinde af Grignan. Utydeligt signeret på bagsiden af lærredet. Olie på lærred. 67×54,5.
Værket er en kopi efter Pierre Mignards maleri “Portrait of Françoise-Marguerite, Countess of Grignan”, der befinder sig i Galleria degli Uffizi.
Behov for let overfladerensning. Enkelte minimale krakeleringer og afskalninger.
Ældre malerier, møbler og varia, 24. januar 2022