Louis XVI kaminur af hvid alabast og broget marmor, prydet med forgyldte bronzeornamenter i form af blomster, bladværk og musikinstrumenter, urhus båret af vaseformede søjler, dekoreret med Wedgwood plaketter, hvidemaljeret urskive med arabertal. 18. årh.s slutning. H. 47.
Top med reparation, løs. Pendulophæng udskiftet. Den ene porcelænsplakette revnet. Urskive med krakeleringer. Marmorsokkel med mindre kanthak. Pendul samt optræksnøgle medfølger. Pendul med defekt ophæng. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Varia, 26. maj 2016
19 bud