Walasse Ting (f. Shanghai 1929, d. New York 2010)
“I the Iris”, 1970. Sign., betitlet og dateret på bagsiden. Acryl på lærred. 87×97.
Proveniens: Galerie Birch, København; erhvervet her af nuværende ejers familie. Proveniens: Privatsamling, Danmark. Proveniens: Bruun Rasmussen Kunstauktioner, auktion 849, København, juni 2014, kat. nr. 825. Proveniens: Privatsamling, Danmark.
Malerier og skulpturer, 27. september 2022