Jens Juel, atelier, ca. 1800
Købt af herregårdsmuseet Gammel Estrup i januar 2010.
Portræt af prinsesse Louise Augusta af Danmark (1771–1843). Usigneret. Olie på lærred. Oval. 60×48. Samtidig ramme.
Proveniens: Stamhuset Gammel Estrup nr. 85. Senere Fr. Ulla Gregaards samling.
Lærredet er dubleret.
Malerier, 20. januar 2010
29 bud