Henry Heerup (f. København 1907, d. sst. 1993)
Nisse med løs hue. Sign. Heerup, 45. Sandsten i to dele. H. 40. (2)
Proveniens: Nuværende ejers svigerfar købte skulpturen direkte af Heerup i nærværende udformning med løs hue. Passer perfekt med hovedskulpturen.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier og skulpturer, 8. december 2020