2226/851
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“GE 290”. Et par højryggede lænestole samt tilhørende skammel med stel af eg, løse epeda hynder betrukket med blå uld. Model GE 290A og GE 290S. Udført og mærket hos Getama, Gedsted. (3)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Uld med pletter og smuds.
Moderne kunst og design, 28. juni 2022
Vurdering
Hammerslag
13 bud