2226/​851

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“GE 290”. Et par højryggede lænestole samt tilhørende skammel med stel af eg, løse epeda hynder betrukket med blå uld. Model GE 290A og GE 290S. Udført og mærket hos Getama, Gedsted. (3)

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Uld med pletter og smuds.

Moderne kunst og design, 28. juni 2022

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag

16.000 DKK

13 bud

(Autobud) 16.000 DKK
16.000 DKK
15.500 DKK
(Autobud) 15.000 DKK
15.000 DKK
(Autobud) 12.000 DKK
11.500 DKK
(Autobud) 11.000 DKK
10.500 DKK
10.000 DKK
9.500 DKK
9.000 DKK
8.500 DKK