2002/​278

Samling russiske kunsthåndværk af bemalet træ, dekoreret i farver, guld og sølv, bestående af diverse tallerkener/fade, skåle, lågkrukker, vaser, skeer, ølbolle m.m. samt to skrin, to lågkrukker og tallerken af udskåret træ, de to prydet med filigran. Flere dele mærket. 20. årh. Tallerkener/fade Diam. 7,5–29,5. Tobakskrukke H. 23. Diam. 11. Skeer L. 13,5–25. (40).

Proveniens: Den danske ejers stedmors forældre, Arne Hammer og hustru, Tatiana Hammer, f. Martinson. Arne Hammer arbejdede for Store Nordiske Telegrafselskab og boede i en årrække i Rusland før den russiske revolution. I Irkutsk mødte han russerinden Tatiana Martinson, som han giftede sig med, hvorefter de botsatte sig i Danmark. Her hørte Tatiana Hammer til den russiske kreds i København.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder enkelte ridser og mærker. Ølbolle, kovser og asiet varmepåvirket. Et skrin mangler håndtag. Låget på det ene lågæske binder.

Ældre malerier, møbler og varia, 6. januar 2020

Vur­dering

2.500 DKK

Hammerslag