2014/48
Figur af komposit i form af Jesusbarnet holdende jordklode og kors, monteret på plade af sortmalet træ. 19. årh.s slutning. H. 86.
Afskalninger, ridser og mærker. Revner i træplade. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 30. marts 2020
Vurdering
Hammerslag