Anatolij Timofeevich Zverev (f. Moskva 1931, d. sst. 1986)
En fod træder på et kommunistisk tårn. Sign. kyrillisk Z 79. Vandfarve på papir. Bladstørrelse 49×32. Uindrammet.
Proveniens: Svensk privatsamling.
Papiret er gulnet. Lettere flossede kanter, enkelte revner og mindre papirtab.
Russisk tema, 7. december 2020
48 bud