2449/782
Carl Halier (f. 1873, d. 1948)
Cirkulært fad af stentøj, dekoreret med brun og blå glasur på base af fugleægglasur, modelleret med motiv i relief i form af kvinde på tyr. Sign. monogram 1929. Udført og stemplet på Carl Haliers eget værksted. H. 4,5. Diam. 24.
Vurdering
804767 |