2425/​7501

A. W. Boesen (f. Vigerslev 1812, d. Bologna 1857)

Kunstnerens selvportræt. Sign. monogram. Bly på papir. Bladstørrelse 17,5×13. Uindrammet.

For besigtigelse, kontakt venligst personalet i Lyngby.

Udstillet: Nivaagaards Malerisamling, “Venskabsportrætter fra Rom”, 2016, kat. nr. 14, omtalt s. 32, ill. s. 32.

Proveniens: Circolo Scandinavo / Skandinavisk Forening i Rom (Inv. nr. AI 16).

A. W. Boesen blev optaget på Det Kongelige Danske Kunstakademi i 1831, hvor han uddannede sig inden for historiemaleriet. Efter en årrække valgte Boesen dog at forlade akademiet, for at hengive sig til landskabsmaleriet. Hans første landskaber er fra steder omkring Fyn og Vejle, inden han fik mulighed for at male mere bjergrige landskaber i blandt andet Sverige og Norge og senere Schweiz. I 1845 tog han til Italien, hvor han bosatte sig i to år og malede i Rom og i områder omkring Sicilien.

Det er fra Rom, at nærværende selvportræt er tegnet, hvor vi ser Boesen lettere gemt bag de små briller, men med et undersøgende blik direte rettet mod beskueren.

Monteret på pap. Papiret er gulnet en smule. Én meget minimal misfarvning i papirets nederste halvdel.

I Lyngby
Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?