Jens Søndergaard (f. Øster Assels 1895, d. Skovshoved 1957)
Ferring Kirke. Sign. Jens Søndergaard 48; sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 110×130.
Proveniens: Fabrikant Aage Sørensen, firmaet Asani, Viborg. Siden nedarvet i dennes familie.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier og skulpturer, 22. september 2020