2445/44
Russisk festdagsikon, centralt med nedstigningen og opstandelsen, omgivet af tolv højtidsmotiver. Basma af messing, dekoreret med blomsterornamentik. Tempera på træpanel. 19. årh. 45×41.
Større og mindre afslag og krakeleringer. Alders- og brugsslitage.
Vurdering