911/​120

Anna Ancher (f. Skagen 1859, d. sst. 1935)

“Fåreklipning”. En skagenskone i færd med at klippe et får, en ung mand holder fårets bagben i ro, mens en lille pige holder fårets hoved. Sign. A. Ancher 1907. Olie på lærred. 61×66.

Udstillet: Charlottenborg 1907 nr. 12.

Det er ikke første gang Anna Ancher har været optaget af dette motiv. Kunsten Aalborg er i besiddelse af et mere skitsepræget maleri. Dette er dateret år 1900 (inv.nr. NK 11). Her er rollerne byttet om. Den siddende skagenskone holder fårets hoved i sit skød, mens hendes mand klipper fåret. Den lille pige står i venstre side og ser på.

Se Elisabeth Fabritius, “Anna og Michael Ancher. Breve og fotografier”, 2018, bd. 4, brev 2376, her skriver en Hr. Harry Andersen til Michael Ancher 31/3 1910 efter et besøg i Anchers atelier i København: “ligeledes faldt Fru Anna Anchers ”Lammeklipningen“ særdeles i min Smag”. Da jeg ikke er Kapitalist anmoder jeg Dem høfligst at meddele mig DERES ALLERBILLIGSTE PRIS ...“. Anna Ancher får disse oplysninger og svarer Michael i brev 2377 d. 2/4 1910: ”...og min Faareklipning, ja den maa Du godt sælge temmelig billig;..".

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 617, 1995 nr. 283, afb. s. 167.

Ældre malerier og tegninger, 29. november 2022

Vur­dering

200.000–250.000 DKK

Hammerslag

210.000 DKK