2139/745
Erik Jørgensen design
Lænestol med sekskantede ben af palisander. Betrukket med rødbrunt patineret skind. Udørt hos Erik Jørgensen for Selectform, 1960'erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Patineret læder.
Moderne kunst og design, 28. september 2021
Vurdering
Hammerslag