1825/​9008

Stort fransk senempire kaminur af forgyldt og patineret bronze, urhus i form af båd med siddende figur af Hermes. 19 årh.s første halvdel. H. 58. B. 45. D. 20. BEMÆRK: EFTERSYNET SLUTTER MANDAG 18 JUNI kl. 10.30 PLEASE NOTE: THE PREVIEW ENDS MONDAY 18 JUNE 10.30 AM

Der gives ingen garanti for værkets funktion. Pendul og optræksnøgle medfølger.

Kassen: Slidt forgyldning.

Skiven: De malede numre er slidte.

Selected - Møbler, ure og tæpper, 18. juni 2018

Vur­dering

18.000 DKK

Hammerslag

13.000 DKK

13.000 DKK