1825/9008
Stort fransk senempire kaminur af forgyldt og patineret bronze, urhus i form af båd med siddende figur af Hermes. 19 årh.s første halvdel. H. 58. B. 45. D. 20. BEMÆRK: EFTERSYNET SLUTTER MANDAG 18 JUNI kl. 10.30 PLEASE NOTE: THE PREVIEW ENDS MONDAY 18 JUNE 10.30 AM
Der gives ingen garanti for værkets funktion. Pendul og optræksnøgle medfølger.
Kassen: Slidt forgyldning.
Skiven: De malede numre er slidte.
Selected - Møbler, ure og tæpper, 18. juni 2018
Vurdering
Hammerslag