1709/1642
Tang stil Guanyin af patineret bronze med mandorla stående på høj base. 19. årh. H. 23 cm.
Proveniens: Sophus Rasmussen Schmidt 1897–1957. Kom til Kina i 1922 som telegrafist, senere direktør i Øk Shanghai.
korroderet metal
Varia, 2. marts 2017
Vurdering
Hammerslag