1709/​1642

Tang stil Guanyin af patineret bronze med mandorla stående på høj base. 19. årh. H. 23 cm.

Proveniens: Sophus Rasmussen Schmidt 1897–1957. Kom til Kina i 1922 som telegrafist, senere direktør i Øk Shanghai.

korroderet metal

Varia, 2. marts 2017

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag