2439/​766

Just Andersen (f. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943)

Bordlampe af patineret diskometal i kantet form og med støbt dekor. H. ekskl. skærmholder 28,5. H. inkl. skærmholder 49,5.

Almindelig brugsslitage, herunder nogle overfladeridser og mærker. Skævhed. Ledning med nogle defekter.

Moderne kunst og design, 24. september 2024

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1.000 DKK