Samling konserverede dyr i sprit og montrer. 20. årh.s første halvdel. H. 3–36. (41)
Bestående af:
En opskåret torsk. En opskåret due. Åludvikling (flere fisk). En fjæsing (trachinus draco). Bændelorm. 10 armet blæksprutte. Sandmusling. Nålefisk ( to fisk , både han køn og hunkøn). Lægeigle og hesteigle. Sandorm. Spoleorm. Dybhavsreje. Hundestejler (3 stk). Tangsnarre. Regnorm. Rejer (2 stk). Øregoble. Nereide. Myg udvikling (defekt). Husedderkop (defekt). Lancetfisk. Konk uden skal. Dammusling. Frø. Søanemone. Løvfrø. Strandtudse. Husedderkop (defekt). Lægeigle. Søfjer. Æg af markfirben. Hestigle. Dammusling. Salamander udvikling (2 stk.).
Desuden to udstoppede mus, en gedde og en ål i montrer og tre montrer med marinedyr og -vækster.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Flere med fordampet væske. Nogle løse etiketter. Enkelte med defekter på glas.
Ældre malerier, møbler og varia, 25. november 2019