12147/61
Christian Dell (f. Offenbach am Main 1893, d. Wiesbaden 1974)
Justerbar bordlampe af forkromet og grønlakeret metal. Foden med trykafbryder. Model 6786. Udført hos Kaiser Idell. H. 44.
Fremstår med markante alders- og brugsspor, herunder ridser, mærker og rust. Almindelig brugsslitage.
Kunst, antikviteter & design, 25. november 2021
Vurdering
Hammerslag