2109/749
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“Kuglen”. Pendel med skærme af hvidlakeret aluminium, stel af forkromet aluminium. Udført hos Louis Poulsen. H. 65. Diam. 60.
Litteratur: “Tænd!”, afb. s. 269 og 271.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 2. marts 2021
Vurdering
Hammerslag
14 bud