1307/​764

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

Fritstående tre-pers. sofa opsat på ben af mahogni. Sider, ryg samt løse hynder betrukket med patineret cognacfarvet skind. Model 2213. Formgivet 1962. Udført hos Fredericia Stolefabrik. L. 222.

Alders- og brugspatina. Ene ende-side og armlæn med gennembrudte krakkeleringer i skind. Ben med ridser og mærker. Hynder med slitage, krakkeleringer samt enkelte små huller.

Moderne kunst og design, 12. februar 2013

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag

9.000 DKK

9.000 DKK
8.500 DKK