1417/​1675

Fransk urgarniture af bronzeret metal, bestående af kaminur og to kandelabre, hver med fire lysarme, kaminur rigt støbt med Minerva buste, spyd og guirlander, urskive med romertal på hvide emaljeplaketter, baser af hvid- og guldmalet træ, dekoreret med mæanderbort. 19. årh. H. ekskl. baser 41 og 46. (3)

Afslag på topdekoration. Pendul medfølger. Optræksnøgle medfølger ikke. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage.

Varia, 24. april 2014

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.600 DKK

(Autobud) 1.600 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK