Ubekendte malere, 19. årh
Samling miniatureportrætter af bl.a. Frederik 4., Caroline Mathilde m.fl. Usignerede. Malt på malepap og muslingeskal i rammer af træ, bronze og messing. Lysmål 5×4–5,5×4,5. (9)
Mindre aldersslitage. Mindre krakeleringer og afskalninger.
Ældre malerier, møbler og varia, 1. marts 2021
17 bud