2014/745
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Et par stole med stel af eg og teak, sæde og ryg med lilla møbelstof. Model 230. Udført hos Fredericia Stolefabrik. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 31. marts 2020
Vurdering
Hammerslag