2115/​791

Dansk møbeldesign

Fritstående buet to-pers. sofa med armlæn og ben af bejdset bøg. Betrukket med lyst lammeskind, ryg dybthæftet med skindknapper. Ben med messingsko. Model 96/4. Udført hos Bramin, N. A. Jørgensens Møbelfabrik, Bramminge. 1950'erne. H. 71. L. 150. D. 87.

Litteratur: “Møbler” nr. 5–1954, side 10 i annonce.

Pæn nyrestaureret/nypolstret stand. Stel med mindre ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 13. april 2021

Vur­dering

15.000–20.000 kr.

Hammerslag