2115/791
Dansk møbeldesign
Fritstående buet to-pers. sofa med armlæn og ben af bejdset bøg. Betrukket med lyst lammeskind, ryg dybthæftet med skindknapper. Ben med messingsko. Model 96/4. Udført hos Bramin, N. A. Jørgensens Møbelfabrik, Bramminge. 1950'erne. H. 71. L. 150. D. 87.
Litteratur: “Møbler” nr. 5–1954, side 10 i annonce.
Pæn nyrestaureret/nypolstret stand. Stel med mindre ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 13. april 2021
Vurdering
Hammerslag