2004/519
Mogens Koch (f. Frederiksberg 1898, d. København 1992)
Reolvæg af massiv elm, bestående af ni bogkasser med messingforede samlingshuller samt fem tilhørende sokler. Udført hos Rud. Rasmussens Snedkerier, med etiket herfra. H./B. 76. D. 27,5. (14)
Almindelig brugsslitage, herunder ridser og mærker, enkelte mindre afslag. En bogkasse “ombygget” med uoriginale trædele. To bogkasser med gennemborrede huller i bagbeklædning.
Moderne kunst og design (udskudt), 23. januar 2020
Vurdering
Hammerslag
11 bud