1327/59
Frans Schwartz (f. København 1850, d. sst. 1917)
Kunstnerens selvportræt. Usigneret. Betegnet på bagsiden Frans Schwartz. Olie på papir monteret på malepap. 43×35.
Tyndt lag af maling.
Ældre malerier og møbler, 1. juli 2013
Vurdering
Hammerslag