2441/596
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Et par armstole af eg. Sæde og ryg med let patineret kernelæder. Model 3238. Formgivet 1964. Udført hos Fredericia Stolefabrik. (2)
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Den ene stol med mørk plet på stellet.
Vurdering
845581 |