2144/​522

Rudolph Tegner (f. København 1873, d. Esbønderup 1950)

“Gravmæle over kunstnerens mor” (Signe Elisabeth Tegner). Sign. Rudolph Tegner Sverige 1899. Gips. H. 226.

Rejst i bronze på Helsingør Kirkegård. Står i marmor i Trieste på en grav for en af arkitekt Hummels slægtninge. Brygger Carl Jacobsen lod gravmælet opsætte i marmor i Glyptoteket i København til minde om sin hustru. I gips på Statens Museum for Kunst.

Proveniens: Figuren her er gipsmodellen beregnet til senere bronzeafstøbninger. Nuværende ejer har erhvervet den for cirka 30 år siden hos en antikvar i København, som havde den direkte fra Tegners familie. På daværende tidspunkt var figuren delt i to - cirka midtfor - men er siden samlet af Statens Museum for Kunsts tidligere konservator.

Restaureret, her været delt i to. Revner og større og mindre afslag, primært på den nederste del. Afskalninger. Nuanceforskelle.

Moderne kunst og design, 2. november 2021

Vur­dering

40.000–50.000 DKK

Hammerslag

34.000 DKK

34.000 DKK