2436/​141

Samling primært hollandske snustobaksdåser af drevet messing, rektangulær form med affasede hjørner, fire med kobbersider. Flere med ciseleret dekoration og eller tekst. 18.(/19.) årh. L. 10–17 cm. (13) Tre messingæsker af senere dato medfølger.

Fremstår med alders- og brugsslitage.

Ældre malerier, møbler og varia, 2. september 2024

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag