1812/559
Tapio Wirkkala (f. 1915, d. 1985)
Skulpturel vase af sølv opsat på base af massiv teak. Stemplet monogram. Udført hos Kultakeskus Oy, Finland. Med årskode H7=1961. Vægt inkl. base 97 g. Samlet H. 19,5.
Alders- og brugspatina herunder nogle overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design, 20. marts 2018
Vurdering
Hammerslag
13 bud