2025/​23

Gustav Friederich Hetsch (f. Stuttgart 1788, d. København 1864)

Senempire konsol af forgyldt træ, plade af hvidmalet træ hvorunder kannelerede vanger med løvefødder. Ca. 1830. H. 90. B. 80. D. 33.

Tidligere solgt ved Bruun-Rasmussen under 1315/30 8. april 2013. Har efterfølgende været ved professionel træskærer og komplimenteret for manglende fragmenter, herunder pålagt bladguld så den ikke mangler noget. Pladen er original marmoreret, dog en smule skæv. Brugsslitage. Ridser og mærker.

Ældre malerier, møbler og varia, 15. juni 2020

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

3.000 DKK

3.000 DKK