Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“AJ Royal”. En standerlampe med stel af grålakeret metal, skærm af opaliseret plastik beklædt med lyst lærred. Udført hos Louis Poulsen. H. 182.
Model formgivet til SAS Royal Hotel, København.
Litteratur: Carsten Thau og Kjeld Vindum, “Arne Jacobsen”, 1998, bl.a. omtalt s. 439, afb. s. 436, 438–439.
Almindelig brugsslitage, herunder ridser, mærker, og mindre rust på metal. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 25. januar 2022
14 bud