1850/780
Dansk møbeldesign
Seks højryggede armstole af mahogni, sæde og ryg betrukket med blåt uld beslået med messingsøm. Antageligt udført hos Fritz Hansen, 1940'erne. (6)
Litteratur: Lignende model afbildet i Fritz Hansen katalog, 1942, s. 24.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Nyere betræk med let smuds.
Moderne kunst og design, 11. december 2018
Vurdering
Hammerslag