1850/​780

Dansk møbeldesign

Seks højryggede armstole af mahogni, sæde og ryg betrukket med blåt uld beslået med messingsøm. Antageligt udført hos Fritz Hansen, 1940'erne. (6)

Litteratur: Lignende model afbildet i Fritz Hansen katalog, 1942, s. 24.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Nyere betræk med let smuds.

Moderne kunst og design, 11. december 2018

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

2.600 DKK

2.600 DKK
2.500 DKK