H. A. Brendekilde (f. Brændekilde 1857, d. Jyllinge 1942)
Vinterlandskab med en spadserende kvinde med landsbykirke i baggrunden. Sign. H. A. Brendekilde. Olie på lærred. 49×58.
Rettelse af lokalitet 12.februar 2020.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier og tegninger, 25. februar 2020