1947/234
En samling tabatierer og små skrin af sølv. Mestre Johan Fagerberg, Karlskrona, 1850 samt Adolph Mayer, Frankfurt am Main ca. 1900 m.fl. Antagelig 18.-20. årh. Vægt ca. 650 gr. L. ca. 6,5–12,5. (7)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Mindre buler, ridser og mærker. En med kraftig slitage med huller på låg samt lodninger på bund. Delvist graveret. Ovalt skrin med blomster ej stemplet.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. november 2019
Vurdering
Hammerslag
17 bud