1947/​234
En samling tabatierer og små skrin af sølv. Mestre Johan Fagerberg, Karlskrona, 1850 m.fl. (7)

Be­skriv­el­se

En samling tabatierer og små skrin af sølv. Mestre Johan Fagerberg, Karlskrona, 1850 samt Adolph Mayer, Frankfurt am Main ca. 1900 m.fl. Antagelig 18.-20. årh. Vægt ca. 650 gr. L. ca. 6,5–12,5. (7)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Mindre buler, ridser og mærker. En med kraftig slitage med huller på låg samt lodninger på bund. Delvist graveret. Ovalt skrin med blomster ej stemplet.

Ældre malerier, møbler og varia, 18. november 2019

Vur­dering

2.000–3.000 kr.

Hammerslag

1.900 kr.

17 bud

(Autobud) 1.900 kr.
1.850 kr.
1.600 kr.
(Autobud) 1.550 kr.
1.550 kr.
1.500 kr.
1.450 kr.
(Autobud) 1.400 kr.
1.400 kr.
1.350 kr.
(Autobud) 1.300 kr.
1.250 kr.
1.200 kr.
1.150 kr.
1.100 kr.
1.050 kr.
1.000 kr.