Julius Paulsen (f. Odense 1860, d. København 1940)
En rygvendt kvinde med en perlekæde om halsen. Sign. Jul. P. Olie på lærred. 35×27.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 1441, 2014 nr. 58, og 102, 1959 nr. 189.
Behov for let overfladerensning og opstramning.
Ældre malerier, møbler og varia, 19. oktober 2020
35 bud